Senast uppdaterat 2018-11-25 21:36

Till startsidan

Skånskt Mästerskap för Mixed par

 

Distriktsmästare 2018-2019

 

Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik

Malmö BK

 

 

Resultat med scorer

 

Resultatlista Skånskt Mästerskap i mixed på Ystads BS den 25 november 2018
Plac Namn Klubb Poäng %
1 Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Malmö BK 932 66,4
2 Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Ystads BS 830 59,1
3 Marek Drukier - Hanna Lewandowski SK Hakoah BS - Malmö Dam BK 792 56,4
4 Gerhard Erlandsson - Eva Erlandsson LUCK 765 54,5
5 Tommy Johansson - Birgitta Bornestav Laholms BK - BK Tre Sang * 753 53,6
6 Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Ystads BS 747 53,2
7 Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Munka Ljungby BS - BK Lavec 745 53,1
8 Eva Andersson - Kenneth Österberg BK Tre Sang - Hässleholms BK 739 52,6
9 Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Västra Bjäre BK - Malmö BK 727 51,8
10 Ola Svensson - Ann Sundgren Munka Ljungby BS 727 51,8
11 Östen Svantesson - Siv Jarlvik Malmö BK 717 51,1
12 Sofia Karlsson - Håkan Karlsson BK Zonen 716 51,0
13 Susanne Levin - Per-Olof Olehn Malmö BK - BK Zonen 707 50,4
14 Kicki Orre - Lars Becklén BK ESS-löv - Malmö BK 703 50,1
15 Magnus Widarsson - Lisbeth Rosendahl Hässleholms BK 702 50,0
16 Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Hässleholms BK 696 49,6
17 Roger Olsson - Lena Goldberg  BK Zonen - SK Hakoah * 695 49,5
18 Klas Bellander - Gun Bellander Malmö BK - BK Bridgehuset 685 48,8
19 Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Höörs BK 682 48,6
20 Hans Stever - Laila Blomdahl BK Tre Sang 681 48,5
21 Stig Nilsson - Inga-Britt Möller BK Tre Sang 675 48,1
22 Peter Molin - Monica Molin Bridgeklubben Karlskrona * 657 46,8
23 Anders Freij - Karin Brundell-Freij LUCK 655 46,7
24 Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard BK Bridgehuset 644 45,9
25 Gunilla Carlsson - Rolf Carlsson BK Fenix 614 43,7
26 Peter Moricz - Gunilla Rasmusson BK Bridgehuset 582 41,5
27 Ulla-Britt Olsson - Hans-Ingvar Wilhelmsson Sjöbo BK - Ystads BS 558 39,7
28 Ulla-Britt Nilerstedt - Ingemar Andreasson Ystads BS 530 37,7
* Paret deltar inte i spel om DM

 

 

 

 

 

LÖPANDE RESULTAT UNDER TÄVLINGSDAGEN HÄR!

 

2018-2019

Finalen spelas den 25 november på Ystads BS, Aktergatan 3, Ystad. 
Vägbeskrivning: Ystads BS

54 brickor, barometer, samling senast 9.50 
Spelstart 10.00 och slut ca 19.00, lunch 13.35 - 14.50 
Startavgift 450 kronor per par
(resekostnadsersättning med 100 kronor till par med sammanlagt mer än 150 km enkel resa från klubbort till spelort)

Förslag på lunchställen finns här!

Preliminär startlista. Meddela eventuella återbud/förändringar!

Start Start Par
avg. Par Namn Klubb Bord Nr
350 1 Hans Stever - Laila Blomdahl BK Tre Sang 1ÖV 1
450 2 Susanne Levin - Per-Olof Olehn Malmö BK - BK Zonen 2ÖV 2
350 3 Stig Nilsson - Inga-Britt Möller BK Tre Sang 3NS 3
350 4 Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Hässleholms BK 4NS 4
450 5 Anders Freij - Karin Brundell-Freij LUCK 5NS 5
450 6 Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard BK Bridgehuset 6NS 6
450 7 Kicki Orre - Lars Becklén BK ESS-löv - Malmö BK 7NS 7
450 8 Klas Bellander - Gun Bellander Malmö BK - BK Bridgehuset 8ÖV 8
350 9 Tommy Johansson - Birgitta Bornestav Laholms BK - BK Tre Sang * 9ÖV 9
450 10 Östen Svantesson - Siv Jarlvik Malmö BK 10ÖV 10
350 11 Magnus Widarsson - Lisbeth Rosendahl Hässleholms BK 11NS 11
450 12 Gunilla Carlsson - Rolf Carlsson BK Fenix 12NS 12
450 13 Ulla-Britt Nilerstedt - Ingemar Andreasson Ystads BS 13ÖV 13
450 14 Peter Moricz - Gunilla Rasmusson BK Bridgehuset 14NS 14
450 15 Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Ystads BS 14ÖV 15
450 16 Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Malmö BK 13NS 16
450 17 Sofia Karlsson - Håkan Karlsson BK Zonen 12ÖV 17
450 18 Peter Molin - Monica Molin Bridgeklubben Karlskrona * 11ÖV 18
450 19 Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Ystads BS 10NS 19
450 20 Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Höörs BK 9NS 20
350 21 Eva Andersson - Kenneth Österberg BK Tre Sang - Hässleholms BK 8NS 21
450 22 Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Västra Bjäre BK - Malmö BK 7ÖV 22
350 23 Ola Svensson - Ann Sundgren Munka Ljungby BS 6ÖV 23
450 24 Marek Drukier - Hanna Lewandowski SK Hakoah BS - Malmö Dam BK 5ÖV 24
450 25 Gerhard Erlandsson - Eva Erlandsson LUCK 4ÖV 25
350 26 Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Munka Ljungby BS - BK Lavec 3ÖV 26
450 27 Roger Olsson - Lena Goldberg  BK Zonen - SK Hakoah * 2NS 27
450 28 Ulla-Britt Olsson - Hans-Ingvar Wilhelmsson Sjöbo BK - Ystads BS 1NS 28
Kontrollera på guidekorten så att ni sitter vid rätt bord och i rätt väderstreck!
Privatprotokoll delas ut vid spelstart
Tävlingsform: Oändlig Howell med barometer, 2 brickor per rond, 27 ronder, 54 brickor. 
Tävlingsledning: Krister Jönsson
Tider: 10.00-11.35  12 brickor  11.45-13.35  14 brickor  Lunch: 13.35-14.50
         14.50-16.40  14 brickor  17.00-18.50  14 brickor
Prisutdelning ca 19.00, varje omgång innehåller en 5-minuterspaus.
Rondtid 15 minuter inklusive byte.
Startavgift: 450 kronor per par (100 kronor i resekostnadsersättning till långväga par), se till vänster om parnr.
Mästarpoäng inklusive DM-bonus (10-5-3) redovisas automatiskt.
Diplom och blommor till de tre främst placerade.
Finalen spelas på Bridgefestivalen i Örebro 2019. Troligen går 5-6 par vidare till final.
Kaffe, te, läsk, smörgåsar, kakor m.m. finns att köpa.

Anmälda kvalheat

14/10, 13.00, BK Zonen, 13 par
28/10, 10.00, BK Tre Sang, 20 par 
31/10, 18.30, Malmö BK
, 13 par
7/11, 18.30, Ystads BS, 15 par
8/11, 18.30, Hässleholms BK, 8 par
11/11, 13.30, BK Bridgehuset, 11 par

Resultat kval (PDF)

 

Klubb Antal par i kvalen Kvot Antal finalpar
BK Zonen Slut 13 4,39 5 (+1)
BK Tre Sang Slut 20 6,75 7
Malmö BK Slut 13 4,39 4
Ystads BS Slut 15 5,06 5
Hässleholms BK Slut 8 2,70 2 (-1)
BK Bridgehuset Slut 11 3,67 4
Direktkvalade 0 1,00 1
80 28
Distriktsmästare 2017 1
Totalt antal kvalande 81

Preliminär lista med inkvalade par

Kvalresultat och finalister i SM/DM mixed 2018-2019
DM-mästare 2017-2018
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Malmö BK Kval
BK Zonen 14/10
1 Klas Bellander - Gun Bellander Malmö BK - BK Bridgehuset 210.1 63.67 Kval
2 Marek Drukier - Hanna Lewandowski SK Hakoah BS - Malmö Dam BK 198.0 60.00 Kval
3 Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Västra Bjäre BK - Malmö BK 193.6 58.67 Kval
4 Hans G Nilsson - Boel Hedengran BK Zonen 191.4 58.00 Avstår
5 Gerhard Erlandsson - Eva Erlandsson LUCK 185.9 56.33 Kval
6 Roger Olsson - Birgitta Andersson BK Zonen 178.2 54.00 Kval
7 Göran Andersson - Britt Bååth BK Zonen 166.0 50.30
8 Gunnar Skoog - Mona Svärd BK Zonen 156.2 47.33
9 Dan Gustavsson - Annette Karlsson BK Zonen 152.0 46.06
10 Sören Halvarsson - Eva Persson BK Zonen 151.8 46.00
11 Mats Larsson - Irene Nilsson BK Zonen 133.1 40.33
12 Lennart Holmquist - Ing-Britt Holmquist BK Zonen 128.7 39.00
13 Bernt Ahl - Ing-Britt Blomstrand BK Zonen 101.2 30.67
BK Tre Sang 28/10
1 Tommy Johansson - Birgitta Bornestav Laholms BK - BK Tre Sang * 437.9 57.92 Kval
2 Eva Andersson - Kenneth Österberg BK Tre Sang - Hässleholms BK 425.3 56.26 Kval
3 Ola Svensson - Ann Sundgren Munka Ljungby BS 418.7 55.38 Kval
4 Anders Freij - Karin Brundell-Freij LUCK 417.8 55.26 Kval
5 Hans Stever - Laila Blomdahl BK Tre Sang 416.8 55.13 Kval
6 Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen Munka Ljungby BS - BK Lavec 410.1 54.25 Kval
7 Calle Lilliegren - Birgit Johnson BK Tre Sang 408.0 53.97 Avstår
8 Zhou Ye - Else Holdt Kullabygdens BK 403.2 53.34 Avstår
9 Anders Hagen - Ewa Leonhard BK Tre Sang 394.4 52.18 Avstår
10 Stig Nilsson - Inga-Britt Möller BK Tre Sang 377.2 49.90 Kval
11 Rosemary Pålsson - Lars-Göran Borgquist BK Tre Sang 375.2 49.63
12 Staffan Lindberg - Christel Eklund BK Tre Sang 372.8 49.31
13 Stina Holm - Per Mårtensson BK Tre Sang 372.0 49.21
14 Erik Tornvall - Madeleine Muschkin-Harrison Västra Bjäre BK 367.8 48.65
15 Reino Hirvonen - Gun Hirvonen BK Tre Sang 358.2 47.38
16 Anders Jonsson - Irma Landström BK Tre Sang 356.8 47.19
17 Gunilla Berthagen - Leif Persson BK Tre Sang 345.2 45.66
18 Anita Larsson - Lars-Einar Larsson BK Tre Sang 326.6 43.20
19 Eva Madsen - Hans Andersson BK Tre Sang 291.8 38.59
20 Kjell-Åke Pålsson - Mona Hallström BK Tre Sang 284.2 37.60
Hässleholms BK 8/11
1 Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Hässleholms BK 102 60.71 Kval
2 Mona Mattsson - Bengt Jönsson Hässleholms BK 94 55.95 Avstår
3 Jan Peper - Lilly Ivarsson Hässleholms BK - Osby BK 87 51.79 Avstår
4 Åke Kärvegård - Inger Nyberg Hässleholms BK 86 51.19 Avstår
5 Magnus Widarsson - Lisbeth Rosendahl Hässleholms BK 84 50.00 Kval
6 Anders Nilsson - Ann-Charlotte Nordbjörk Bjärnums BK 81 48.21 Avstår
7 Monica Jörgensen - Kenneth Jörgensen Hässleholms BK 71 42.26 Avstår
8 Marianne Skovsted - Natale Bellan Hässleholms BK 67 39.88 Avstår
Malmö BK 31/10
1 Peter Molin - Monica Molin Bridgeklubben Karlskrona * 145.1 60.45 Kval
2 Östen Svantesson - Siv Jarlvik Malmö BK 141.8 59.09 Kval
3 Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Höörs BK 135.0 56.25 Kval
4 Johnny Pettersson - Inger Ekberg Malmö BK 133.1 55.45 Avstår
5 Susanne Levin - Per-Olof Olehn Malmö BK - BK Zonen 125.5 52.27 Kval
6 Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Malmö BK 121.1 50.45
6 Richard Korse - Lena Jönsson Malmö BK 121.1 50.45
8 Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Pri-Bri 1936 111.3 46.36
9 Leif Nötesjö - Ingegärd Håkansson Lomma BK 109.1 45.45
10 Olle Persson - Ulla Linse Malmö BK 108.0 45.00
11 Bengt Sahlström - Barbara Sahlström Malmö BK 104.7 43.64
11 Bertil Hansson - Lone Stolt Malmö BK 104.7 43.64
13 Jan Eriksson - Ildiko Lang Malmö BK 98.2 40.91
Ystads BS 7/11
1 Inger Larsson - Christer Andersson Ystads BS 225,1 66,99 Avstår
2 Ulla-Britt Nilerstedt - Ingemar Andreasson Ystads BS 205,0 61,01 Kval
3 Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Ystads BS 189,5 56,41 Kval
4 Ulla-Britt Olsson - Hans-Ingvar Wilhelmsson Sjöbo BK - Ystads BS 188,5 56,09 Kval
5 Gunilla Carlsson - Rolf Carlsson BK Fenix 185,2 55,13 Kval
6 Bodil Nilsson - Hardy Persson Ystads BS 184,2 54,81 Avstår
7 Birgit Dahlstedt - Claus Clausen Ystads BS 172,3 51,28 Avstår
8 Sofia Karlsson - Håkan Karlsson BK Zonen 165,8 49,36 Kval
9 Marianne Strandberg - Yngve Arvidsson BK Fenix - Ystads BS 164,8 49,04
10 Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Ystads BS 149,7 44,55
11 Anita Ljunggren - Krister Jönsson Svedala BK - Ystads BS 147,5 43,91
12 Margareta Persson - Per Andersson Ystads BS 141,1 41,99
13 Margareta Säfström - Anders Rosenlund Ystads BS 138,9 41,35
14 Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Ystads BS 136,8 40,71
15 Marianne Lindvall - Christer Lindvall Ystads BS 122,8 36,54
BK Bridgehuset 11/11
1 Kicki Orre - Lars Becklén BK ESS-löv - Malmö BK 111 69,4 Kval
2 Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Ystads BS 100 62,5 Kval
3 Peter Moricz - Gunilla Rasmusson BK Bridgehuset 92 57,5 Kval
4 Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard BK Bridgehuset 91 56,9 Kval
5 Mats Andersson - Ulla Öberg Pri-Bri 1936 - BK Bridgehuset 79 49,4
5 Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Höörs BK - BK Bridgehuset 78 48,8
7 Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Pri-Bri 1936 - BK Bridgehuset 75 46,9
8 Alf Roos - Claudia Sjöberg Värnamo BK - Lunds BK 73 45,6
9 Lotta Lundberg - Bengt Nilsson Pri-Bri 1936 - Malmö BK 70 43,8
10 Ulf Nilsson - Bodil Wikström Malmö BK - BK Bridgehuset 66 41,3
11 Anne-Cathrine Svenning - Stig Unoson BK Bridgehuset 45 28,1
* Deltar inte i spel om DM-titlar

 

Observera att alla kvalheat måste vara öppna för alla!

 

Alla klubbar kan arrangera ett kvalheat till DM-finalen i mixed. Ni kan spela kvalet när ni vill, men senast den 11 november 2018. De främsta paren i kvalen får också möjlighet att spela vidare i Skånes DM-final i mixed den 25 november. SM-finalen spelas sommaren 2019.

Startavgiften till SBF i SM-kvalet är 60 kronor per spelare (subventionerat). Kostnad för mästarpoäng tillkommer och klubbarna kan utöver detta ta ut egen bordsavgift.

28 par får spela i DM-finalen den 25 november 2018. Finalplatserna kvoteras efter antal startande par i kvalen. Detta blir klart då alla kvalheat är klara. Förra årets distriktsmästare är direktkvalificerade. I DM-finalen kommer bordsavgiften att vara ca 250 kronor per spelare. 

Så här arrangeras kvalet:

Spela en vanlig tävling med minst 18 brickor och minst sex par. Alla par måste vara med i DM-kvalet och alla par betalar startavgiften till DM. Klubben kan dela ut silverpoäng om minst 12 par deltar och minst 42 brickor spelas i kvalet (betalas av klubben). Dispens kan i förväg ges för att enstaka par inte deltar i kvalet (då får endast bronspoäng utdelas).

 

Klubben kan själv bestämma speldag/speldagar och eventuella begränsningar i antal par. Ett kvalheat måste vara öppet för alla. Man kan m a o inte arrangera ett "slutet" kvalheat. Spelarna får endast delta i ett DM-kval. Förteckning över anmälda klubbkval presenteras på hemsidan och för att få ytterligare information kan ni kontakta kansliet.

Anmäl ert kvalheat till kansliet!

 

 

 

 

 

 

Äldre information här nedan

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Distriktsmästare 2017-2018

 

Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik

Malmö BK

 

Resultat med scorer

Resultat kval  

 

 

 

2015-2016

 

Distriktsmästare 2015-2016

 

Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik

BK Lavec

 

 

Medaljörerna i DM-mixed 2015

Finalen spelas den 29 november på BK Bridgehusets spellokal, Barlastgatan 2, Limhamn/Malmö. 
Vägbeskrivning: BK Bridgehuset

54 brickor, barometer, samling senast 9.50 
Spelstart 10.00 och slut ca 19.00, lunch 13.35 - 14.50 (se restaurangförslag längre ner)

Startavgift 440 kronor per par
(resekostnadsersättning med 100 kronor till par med sammanlagt mer än 150 km enkel resa från klubbort till spelort)

Preliminär startlista:

Resultat kval  

Kvalresultat

11/10 13.00, BK Zonen, 11 par
13 och 20/10, 18.30, BK Tre Sang, 22 par
18/10 10.00, Ystads BS, 19 par
18/10 13.30, BK Bridgehuset, 16 par
29/10, 18.30, Malmö BK, 16 par
4/11 18.30, Kullabygdens BK, 15 par
5/11 18.30, Hässleholms BK, 12 par

2/11, 18.30, Kullabygdens BK