Senast uppdaterat 2019-05-03 11:57

Till startsidan

Skånskt Mästerskap för Par

2018-2019

 

Distriktsmästare 2018-2019

 

Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo

LUCK

 

 

Resultat och scorer 2019 här

Plac Namn Klubb Poäng %
1 Mats Pettersson - Johan Bennet BK Lavec - BK Everfresh * 1196,9 64,3
2 Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo LUCK 1124,6 60,5
3 Jan Gutenwik - Linus Dahlström Malmö BK - Lunds BK 1118,2 60,1
4 Sofia Karlsson - Håkan Karlsson BK Zonen 1101,0 59,2
5 Östen Svantesson - Perry Sjöberg Malmö BK 1083,8 58,3
6 Johan Noberius - Leif Andersson Hovmantorps BK - Genarps BK * 1069,5 57,5
7 Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova  Malmö BK 1069,2 57,5
8 Ulf Bogren - Jan Nilsson Hässleholms BK 1045,4 56,2
9 Hans Göthe - Göran Lindberg Ystads BS - Lunds BK * 1022,0 54,9
10 Anders Freij - Jan-Eric Larsson LUCK 997,8 53,6
11 Rasmus Andersson - Ulf Andersson Munka Ljungby BS 946,5 50,9
12 Kent Hermansson - Lars Becklén BK Bridgehuset - Malmö BK 941,5 50,6
13 Peder Nilsson - Tommy Andersson Bjärnums BK 934,8 50,3
14 Jan-Åke Ohlsson - Lars-Erik Nilsson Ystads BS 929,2 50,0
15 Tommy Johansson - Ulf Backman Laholms BK * 914,9 49,2
16 Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Munka Ljungby BS 914,0 49,1
17 Per-Erik Pettersson - Bo Selander Hässleholms BK 902,5 48,5
18 Mikael Edenklint - Anders Nilsson Hässleholms BK - Bjärnums BK 899,0 48,3
19 Björn Ohlsson - Peter Olofsson Sölvesborgs BK * 896,2 48,2
20 Kerstin Levin - Krister Eurén Östra Torps BS - Trelleborgs BS 888,5 47,8
21 Håkan Zejnilagic - Anders Berkmo BK Zonen 887,1 47,7
22 Torsten Eriksson - Thomas Persson Ystads BS 878,0 47,2
23 Jan Eriksson - Björn Edvardsson Malmö BK 847,8 45,6
24 Inga-Lill Persson - Ann-Marie Johnsson Kristianstads BK 839,4 45,1
25 Margareta Olsson - Sven Olsson Åhus BK 814,5 43,8
26 Christina Gutenwik - Ulla-Britt Carlsson Hässleholms BK - Hästveda BK 810,5 43,6
27 Göran Nilsson - Erik Schönning Ystads BS 795,1 42,7
28 Göran Andersson - Kent Borg BK Zonen 795,0 42,7
29 Stig Nilsson - Leif Persson BK Tre Sang 787,5 42,3
30 Christel Eklund - Staffan Lindberg BK Tre Sang 780,8 42,0
31 Lars-Gunnar Ludvigsson - Jens Priess Munka Ljungby BS 777,6 41,8
32 Boel Hedengran - Birgitta Andersson BK Zonen 748,2 40,2
* deltog inte i spel om DM-titlar
DM-mästare 2018-2019 blev Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo, LUCK
Tävlingsledare: Magnus Wegestål
Semifinal och final spelas i Örebro den 2-4 augusti. 15 par vidare till semifinal.

 

 

 

 

 

 

 

Finalen spelas söndagen den 28 april på BK Bridgehuset, Stenyxegatan 34, Malmö 
Vägbeskrivning: BK Bridgehuset

62 brickor, barometer, samling senast 9.20 
Spelstart 9.30 och slut ca 19.15, lunch ca 13.35 - 14.45
Startavgift 500 kronor per par

Resultat från kvalen och kvalificerade par 2019
OBS Meddela förhinder mm snarast möjligt!

 

Finalister

* Deltar inte i spel om DM-titlar
Peder Nilsson - Tommy Andersson Bjärnums BK
Kent Hermansson - Lars Becklén BK Bridgehuset - Malmö BK
Mats Pettersson - Peter Fredin (Johan Bennet) BK Lavec (BK Everfresh) *
Stig Nilsson - Leif Persson BK Tre Sang
Christel Eklund - Staffan Lindberg BK Tre Sang
Håkan Zejnilagic - Anders Berkmo BK Zonen
Sofia Karlsson - Håkan Karlsson BK Zonen
Boel Hedengran - Birgitta Andersson BK Zonen
Göran Andersson - Kent Borg BK Zonen
Johan Noberius - Leif Andersson Hovmantorps BK - Genarps BK *
  Ulf Bogren - Jan Nilsson Hässleholms BK
Per-Erik Pettersson - Bo Selander Hässleholms BK
  Mikael Edenklint - Anders Nilsson Hässleholms BK - Bjärnums BK
Christina Gutenwik - Ulla-Britt Carlsson Hässleholms BK - Hästveda BK
  Inga-Lill Persson - Ann-Marie Johnsson Kristianstads BK
Tommy Johansson - Ulf Backman Laholms BK *
  Anders Freij - Jan-Eric Larsson LUCK
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo LUCK
  Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova  Malmö BK
Östen Svantesson - Perry Sjöberg Malmö BK
  Jan Eriksson - Björn Edvardsson Malmö BK
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Malmö BK - Lunds BK
  Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson Munka Ljungby BS
Rasmus Andersson - Ulf Andersson Munka Ljungby BS
  Lars-Gunnar Ludvigsson - Jens Priess Munka Ljungby BS
Björn Ohlsson - Peter Olofsson Sölvesborgs BK *
  Jan-Åke Ohlsson - Lars-Erik Nilsson Ystads BS
Torsten Eriksson - Thomas Persson Ystads BS
  Göran Nilsson - Erik Schönning Ystads BS
Hans Göthe Eva-Liss Göthe (Göran Lindberg) Ystads BS (Lunds BK) *
Margareta Olsson - Sven Olsson Åhus BK
Kerstin Levin - Krister Eurén Östra Torps BS - Trelleborgs BS

 

Finalplatsfördelning till DM-parfinal i Malmö den 28 april 2019
Klubb Antal par i kvalet Kvot Antal finalpar
BK Tre Sang Slut 20 4,70 2
Munka Ljungby BS Slut 13 3,05 4
Ystads BS Slut 21 4,93 6
BK Zonen Slut 25 5,87 5
Kristianstads BK Slut 18 4,23 5
Malmö BK Slut 18 4,23 5
Hässleholms BK Slut 17 3,99 4
Direktkvalade 1
132 32
Distriktsmästare 2018 1
Totalt antal kvalande 133

Kval

22 och 29/1, 18.30, BK Tre Sang, 20 par
12/2, 18.30, Munka Ljungby BS, 13 par
13 och 20/2, 18.30 Ystads BS,
21 par
4 och 18/3, 18.30, BK Zonen, 25 par
19/3, 18.30, Kristianstads BK, 18 par
2/4, 18.30, Malmö BK, 18 par
8/4, 18.30, Hässleholms BK, 17 par

LÖPANDE RESULTAT UNDER TÄVLINGSDAGEN HÄR!

 

 

Arrangera kval till Skånskt Mästerskap, DM, för par!

Observera att alla kvalheat måste vara öppna för alla!

Alla klubbar kan arrangera ett kvalheat till DM-finalen. Ni kan spela kvalet när ni vill, dock tidigast den 1 september och senast den 14 april 2019. De främsta paren i klubbkvalen får också möjlighet att spela vidare i Skånes DM-final den 28 april. SM-semifinal och final spelas sommaren 2019.

Startavgiften till SBF är subventionerad och är 60 kronor per spelare (i stället för 100). Kostnad för mästarpoäng tillkommer och klubbarna kan utöver detta ta ut egen bordsavgift.

32 par får spela i DM-finalen den 28 april 2019. 31 finalplatser kvoteras efter antal startande par i klubbarnas kval. Detta blir klart då alla kvalheat är klara. Försvarande distriktsmästare har en fri plats i DM-finalen. I DM-finalen kommer bordsavgiften att vara ca 250 kronor per spelare. 

Så här arrangeras kvalet:

Spela en vanlig tävling med minst 22 brickor och minst sex par. Alla par måste vara med i DM-kvalet och alla par betalar startavgiften till DM. Klubben kan dela ut silverpoäng om minst 12 par deltar och minst 42 brickor spelas i kvalet (betalas av klubben). Dispens kan i förväg ges för att enstaka par inte deltar i kvalet (då får endast bronspoäng utdelas).

Klubben kan själv bestämma speldag/speldagar och eventuella begränsningar i antal par. Observera att kvalheaten måste vara öppna för alla. Man får m a o inte arrangera ett "slutet" kvalheat. Spelarna får endast delta i ett DM-kval. För ytterligare information kan ni kontakta kansliet.

 

 

Distriktsmästare 2017-2018

 

Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik

Malmö BK

 

 

Resultat och scorer 2018 här

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Äldre information här nedan

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

på Malmö BK, Möllevångsgatan 24 
Vägbeskrivning: Malmö BK

Plac Namn Klubb Poäng %
1 Fredrik Jarlvik - Tatyana Trendafilova  Malmö BK 1153 62,0
2 Linus Dahlström - Jan Gutenwik  Lunds BK - Malmö BK 1088 58,5
3 Lars Jeppsson - Birgitta Rosenlund  Ystads BS 1087 58,4
4 Håkan Tjärnemo - Pierre Carbonnier LUCK 1080 58,1
5 Peter Olofsson - Björn Ohlsson  Sölvesborgs BK* 1044 56,1
6 Ola Svensson - Dan Andersson  Munka Ljungby BS 1041 56,0
7 Leif Olsson - Jörgen Nielsen  Munka Ljungby BS 1021 54,9
8 Bo Dahlberg - Göran Nilsson  Ystads BS 1005 54,0
9 Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson  Munka Ljungby BS 1000 53,8
Nils Söderberg - Thomas Ehrstedt  Höörs BK 1000 53,8
11 Kent Hermansson - Lars Becklén  BK Bridgehuset - Malmö BK 962 51,7
12 Björn Fylke - Mevludin Hadziavdic  Kristianstads BK 952 51,2
13 Rasmus Andersson - Ulf Andersson  Munka Ljungby BS 950 51,1
14 Håkan Litsegård - Mats Mattsson  LUCK 944 50,8
15 Tommy Johansson - Ulf Backman  Laholms BK - BK Opalen* 943 50,7
16 Roger Törnkvist - Håkan Isaksson BK Tre Sang, Helsingborg 937 50,4
17 Jan-Erik Larsson - Lars-Göran Niklasson Hässleholms BK - LUCK* 932 50,1
18 Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård  TBS Scania 930 50,0
19 Anders Freij - Karin Brundell-Freij  LUCK 912 49,0
20 Jan Nilsson - Simon Nilsson Hässleholms BK 908 48,8
Pekka Idman - Bengt Nilsson  Lunds BK - Höörs BK 908 48,8
22 Per-Erik Pettersson - Gert Fors Hässleholms BK 902 48,5
23 Peder Nilsson - Tommy Andersson Bjärnums BK 890 47,8
23 Stig Nilsson - Leif Persson BK Tre Sang, Helsingborg 873 46,9
25 Bo Selander - Christina Gutenwik Hässleholms BK 860 46,2
26 Torsten Eriksson - Niklas Andrén  Ystads BS - Lunds BK 831 44,7
27 Tomas Truedsson - Bo Andersson Kullabygdens BK 817 43,9
28 Christel Eklund - Staffan Lindberg BK Tre Sang, Helsingborg 812 43,7
29 Thomas Persson - Erik Schönning  Ystads BS 803 43,2
30 Christer Holst - Magnus Ohlsson  Kristianstads BK 745 40,1
31 Ann Sundgren - Åsa Krantz  Munka Ljungby BS 737 39,6
32 Barbro Enhörning Ahlström - Birgitta Bornestav BK Tre Sang, Helsingborg* 693 37,3
* Deltog inte i spel om DM-titlar
Tävlingsledare: Magnus Wegestål
Semifinal och final spelas i Örebro den 3-5 augusti. 14 par vidare till semifinal.

 

 

Finalen spelas den 22 april på BK Bridgehuset, Stenyxegatan 34, Malmö 
Vägbeskrivning: BK Bridgehuset

62 brickor, barometer, samling senast 9.20 
Spelstart 9.30 och slut ca 19.15, lunch ca 13.35 - 14.45
Startavgift 500 kronor per par

LÖPANDE RESULTAT UNDER TÄVLINGSDAGEN HÄR!

 

Finalplatsfördelning till DM-parfinal på BK Bridgehuset i Malmö den 22 april 2018
Klubb Antal par i kvalet Kvot Antal finalpar
Klippans BK Slut 24 6,64 7
Kristianstads BK Slut 12 3,32 3
BK Tre Sang Slut 18 4,98 5
Ystads BS Slut 17 4,71 5
Hässleholms BK Slut 19 5,26 5
Malmö BK Slut 22 6,09 6
Direktkvalade 1
112 32
Distriktsmästare 2017 1
Totalt antal kvalande 113

Kval

16 och 23/1, 18.30, BK Tre Sang, 18 par
1/3, 18.30, Klippans BK, 24 par
5/3, 18.30, Hässleholms BK, 19 par
6/3, 18.30, Kristianstads BK, 12 par
21 och 28/3, 18.30 Ystads BS, 17 par

 

 

 

 

Resultat från tidigare år finns som pdf-filer under Arkiv