Senast uppdaterat 2019-11-19 01:06

Till startsidan

Sanktionerade

Silver- och guldtävlingar

Bestämmelser för sanktionerade tävlingar

Lagserier hittar ni i menyn under "Övriga tävlingar"
Klicka på länkarna för mer information om resultat och anmälan mm.

Kommande tävlingar: Datum: Anmälan/information:
   
2019-2020
BK Fenix 1/12 Via länk
Kullabygdens BK 2/12 och 9/12 Via länk
Malmö BK, guld 7/12 Via länk
Munka Ljungby BS, guld  15/2 Via länk
Lunds BK, mixed 22/3 Via länk
Hässleholms BK 5/4 Via länk
Munka Ljungby BS, mixed  9/5 Via länk
Resultat: Datum: Vinnare:
18 par BK Bridgehuset 16/11 Jan Clementsson - Anders Edstrand, Malmö BK - Blomstermåla BK
18 par BK Tre Sang 13/10 Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo, Lunds BK - LUCK
21 par BK Tre Sang, mixed 12/10 Claudia Sjöberg - Alf Roos, Lunds BK - Värnamo BK
20 par Kullabygdens BK 26/8 och 2/9 Don Lindsay - Roger Klang, Kullabygdens BK
20 par Kullabygdens BK 17 och 24/6 Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson, Munka Ljungby BS
38 par Munka Ljungby BS, mixed 18/5 Suzanne Lemborn - Michael Lemborn, Karlstads BK
20 par Kullabygdens BK 18/6+25/6 Johan  Noberius - Christer Winther, LUCK - BK Zonen
18 par BK Fenix 19/8 Bengt Svedrell - Leif-Åke Nilsson, Ystads BS
22 par Kullabygdens BK 27/8+3/9 Zhou Ye - Mats Andersson, Kullabygdens BK
18 par BK Tre Sang 7/10 Ulf Backman - Tommy Johansson, Laholms BK
23 par Lunds BK, mixed 21/10 Bonnie Clementsson - Jan Clementsson, Malmö BK
22 par BK Bridgehuset 17/11 Carsten Kofoed - Simon Ortmann, Sölvesborgs BK - Danmark
30 par Malmö BK, guld 1/12 Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik, Malmö BK
31 par Hässleholms BK 3/3 Jan Nilsson - Lars-Åke Nilsson, Hässleholms BK
24 par BK Axet, mixed 19/4 Christina Gutenwik - Jan Gutenwik, Hästveda BK - Malmö BK
2017-2018
28 par Munka Ljungby BS, guld 19/8 Björn Sörling - Bo Roos, Skara BS
24 par BK Tre Sang 15/10 Jan Nilsson - Simon Nilsson, Hässleholms BK
30 par Lunds BK, mixed 29/10 Karin Brundell-Freij - Anders Freij, LUCK
19 par BK Bridgehuset 18/11 Torsten Eriksson - Thomas Persson, Ystads BS
26 par Malmö BK, guld 2/12 Per Jansson - Lars Kennethsson, BK Lyx
26 par Hässleholms BK 11/3 Mårten Howe - Linus Dahlström, LUCK - Lunds BK
24 par BK Axet, mixed 30/3 Siv Jarlvik - Fredrik Jarlvik, Malmö BK
45 par Munka Ljungby BS, mixed 5/5 Kinga Gawlik - Jörgen Nielsen, Munka Ljungby BS

Anmälan via klubbarnas hemsida kräver inloggning i Spader.
Länkar till tävlingar och resultatlistor uppdateras av klubbarna.
Skånes BF ansvarar inte för att dessa är korrekta. 

Resultat från tidigare säsonger

2017/18 2016/17 2015/16
2014/15 2013/14 2012/13 2011/12
2010/11 2009/10 2008/09
2006/07 2005/06 2004/05 2003/0